Programowanie w języku Java Script

„TWORZENIE DYNAMICZNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH W JĘZYKU JAVASCRIPT”

Rozpoczęcie najbliższej edycji
Zgłoś się już dziś!
Rozpoczęcie zajęć listopad 2020 r.
Dysponujemy przestronnymi salami i jesteśmy przygotowani na wszystkie formy nauczania.
Jak często odbywają się zjazdy
Zjazdy mają miejsce średnio 1-2 razy w miesiącu (sobota i niedziela).
Terminy zjazdów => Kliknij TUTAJ
Cele i treści merytoryczne studiów
Celem Studiów jest nabycie przez słuchaczy wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych przy użyciu niezwykle popularnego aktualnie obiektowo - skryptowego języka programowania JavaScript i innych narzędzi.
Aplikacje internetowe pozwalają na szybkie i skuteczne rozwiązywanie przez Internet wielu problemów użytkowników, nie tylko poprzez szybkie i łatwe znajdowanie informacji w serwisach WWW, ale w równym stopniu - obsługę złożonych, zawierających wiele danych, aplikacji informatycznych, znajdujących się na serwerach firm. Typowe przykłady to serwisy typu intranet i extranet, ale także serwisy bankowe, sklepy internetowe, czy CRM.
Zasada działania aplikacji internetowej, opartej na dynamicznej stronie WWW, polega na tym, że po wysłaniu do serwera żądania przez użytkownika zdalnego, otrzymuje on do swojej przeglądarki stronę zmodyfikowaną zgodnie z wysłanymi żądaniami. Ponieważ ostateczna zawartość strony jest różna i uzależniona od działań użytkownika, taką stronę nazywa się dynamiczną.
W trakcie zajęć słuchacze zapoznają się w sposób praktyczny ze znakomitą większością elementów obiektowo-skryptowego języka JavaScript, w szczególności – z jego obiecującą, aktualną techniką programistyczną opartą na programowaniu funkcyjnym. Osoby nie znające HTML i CSS będą mogły w trakcie studiów zapoznać się z podstawami tych technologii. Poznają też techniki dostępu i obsługi przez strony internetowe specjalnych systemów baz danych. Nauczą się również jak konfigurować środowisko projektowe do tworzenia dynamicznych stron WWW, oraz poznają tajniki integracji na stronie internetowej aplikacji z grafiką 2D, 3D i innymi multimediami. Niezależnie od powyższego dowiedzą się jak włączyć do dynamicznej strony internetowej popularne usługi sieciowe innych dostawców (takie jak dane pogodowe, czy giełdowe), a nawet - stworzyć własną usługę sieciową i udostępnić ją innym użytkownikom.
Adresaci studiów
Studia kierowane są do osób z wykształceniem wyższym technicznym lub innym pokrewnym. Nie są wymagane, ale będą pomocne podstawowe kompetencje w zakresie programowania obiektowego (jeden z języków: C#, lub C++, lub Java), jak również podstawy programowania skryptowego. Kandydat na studia powinien przede wszystkim wykazywać zainteresowania związane z programowaniem i tworzeniem systemów informatycznych.
Absolwenci studiów zdobędą wiedzę i zawansowane umiejętności praktyczne tworzenia serwisów internetowych przy użyciu popularnego, wieloparagdymatowego języka programowania JavaScript i innych narzędzi. Pozwoli to im znaleźć zatrudnienie w firmach komputerowych tworzących serwisy internetowe.
Absolwenci studiów podyplomowych będą przygotowani do wstąpienia na ścieżkę certyfikacji developerskich. Certyfikaty informatyczne są cenione przez pracodawców w niemal każdym sektorze rynkowym gospodarki korzystającej z nowoczesnych technologii.
Ramowy program studiów
1. Studia obejmują następujące przedmioty:
I semestr
1 - Wprowadzenie do HMTL5 i CSS3 – 16 godzin
Pojęcie aplikacji internetowej, statyczne i dynamiczne strony WWW, serwer aplikacji i strona użytkownika. Podstawy HTML5 (rodzaje znaczników, organizacja dokumentów). CSS3 (elementy stylu, selektory podstawowe i zaawansowane, dziedziczenie stylu). Biblioteki styli CSS (Boostrap, Materialize, i inne).
Zaliczenie w formie realizacji serii ćwiczeń polegających na tworzeniu szablonu strony z wykorzystaniem poznanych w trakcie przedmiotu technologii.
2. - Zasadnicze techniki programistyczne języka JavaScript – 16 godzin
Typy i zmienne, operatory, instrukcje warunkowe i pętle, tablice danych, obiekty, funkcje (wbudowane i własne, parametry domyślne, czyste funkcje, przejrzystość referencyjna, funkcje rekurencyjne, funkcje anonimowe i wyrażenia lambda), tworzenie własnych obiektów, łączenie obiektów, wyrażenia regularne, obiekt RegExp, obiekty Math i Date, obsługa wyjątków, zdarzenia i ich obsługa, kod asynchroniczny sterowany zdarzeniami. Obiektowy Model Dokumentu W3C DOM: obiekty globalne: window, navigator, screen, history i location. DOM API: przeszukiwanie drzewa DOM, tworzenie nowych węzłów drzewa, relacje między węzłami.
Zajęcia mają charakter warsztatowy – prowadzący omawia, w oparciu o przykłady, kolejne elementy języka JS, po czym słuchacze rozwiązują krótkie zadania, wiążące się z omawianym zagadnieniem. Ocena indywidualnych rozwiązań składa się na indywidualną ocenę końcową z przedmiotu.
3 - Przetwarzanie danych w JavaScript - 12 godzin
Biblioteki programistyczne do operacji na kolekcjach i tablicach (Underscore.js, Lodash) – filtrowanie, grupowanie, mapowanie danych. W trakcie zajęć prowadzący omawia funkcjonalności bibliotek w formie wykładu.
Zaliczenie polega na realizacji zadania przetworzenia pewnej kolekcji danych zgodnie z podanymi wymaganiami.
4 - Dostęp i obsługa systemów baz danych w serwisach WWW – 20 godzin
MongoDB jako nierelacyjny system zarządzania bazą danych, model danych oparty na modelu klucz – dokument, reguły projektowe schematu, typy danych bazy MongoDB. Podstawy serwera MongoDB i jego narzędzia, sterowniki bazy danych, MongoDB i konsola JavaScript, dokumenty i zarządzanie kolekcjami, wstawianie i uaktualnianie danych, usuwanie danych, zapytania, tworzenie indeksów i użycie ich w zapytaniach, replikacja, agregacje, współpraca komponentu MongoDB ze środowiskiem Node.JS i AngularJS, dostęp i modyfikacja dokumentów bazy MongoDB w środowisku Node.JS.
Słuchacze otrzymują wprowadzenie w formie wykładu z pokazem, a następnie realizują serię ćwiczeń praktycznych w postaci warsztatów polegających na tworzeniu dokumentowej bazy danych serwisu WWW dla branży e-commerce. Ocena końcowa przedmiotu wystawiana jest na podstawie opracowanych przez słuchaczy projektów dokumentowej bazy danych odwzorowującej model biznesowy wybranych usług internetowych.
5 - Programowanie funkcyjne w języku JavaScript – 16 godzin
Głębokie zamrażanie zmiennych obiektów, modyfikowanie obiektów za pomocą soczewek, łańcuchy funkcji, techniki kompozycji i rozwijania funkcji, funkcje wyższego poziomu, domknięcia, funktory, monady, iteratory, generatory, obietnice, platformy funkcyjne, programowanie reaktywne.
Zajęcia mają charakter warsztatowy – prowadzący omawia w oparciu o przykłady kolejne zagadnienia, po czym słuchacze rozwiązują dla wybranych zagadnień krótkie zadania. Ocena indywidualnych rozwiązań składa się na indywidualną ocenę końcową z przedmiotu.
II semestr
1 - Zarządzanie cyklem życia projektu – 8 godzin
Zarzadzanie zadaniami, kontrola wersji – podstawowe pojęcia związane ze współdzieleniem kodu projektu. Repozytoria – organizacja pracy, repozytoria lokalne i zdalne. Systemy kontroli wersji GIT – podstawowe komendy i narzędzia. Github/GitLab – darmowe narzędzia do współdzielenia kodu projektu. Git flow – zasady organizacji pracy w projektach komercyjnych. Systemy ciągłej integracji na przykładzie TravisCI, lub GitLab CI/CD. Hosting aplikacji na przykładzie Heroku.
Słuchacze otrzymują wprowadzenie w formie wykładu z pokazem, a następnie wykonują omawiane czynności na realizowanych przez siebie projektach. Zaliczenie przedmiotu polega na wdrożeniu we własnym projekcie systemu kontroli wersji i systemu ciągłej integracji, jak również hosting projektu w serwisie zewnętrznym.
2 - Wprowadzenie do node.js - 16 godzin
Architektura serwera node.js. Wzorzec projektowy Model-View-Controller. Usługi REST, narzędzia do testowania usług REST (Postman, JMeter, lub podobne). Manager pakietów npm, bower, gulp.
Słuchacze otrzymują wprowadzenie w formie wykładu z pokazem, a następnie realizują projekt aplikacji udostępnionej w formie usługi REST. Zaliczenie przedmiotu polega na napisaniu i przetestowaniu przy pomocy odpowiedniego narzędzia aplikacji działającej na serwerze node.js.
3 - Szkielety aplikacyjne strony klienta – 28 godzin
Omówienie w formie wykładu z pokazem zasadniczych mechanizmów (komunikacji z usługami REST, wiązania widoku z warstwą danych, routingu, itd.). Różnice między szkieletami aplikacyjnymi strony klienta.
Zaliczenie przedmiotu polega na przygotowaniu klienta z wykorzystaniem wybranego szkieletu aplikacyjnego dla usługi przygotowanej w ramach przedmiotu „Programowanie usług sieciowych”.
4 - Programowanie usług sieciowych – 24 godziny
W ramach przedmiotu słuchacze zapoznają się z tworzeniem usług sieciowych przy pomocy wybranego szkieletu aplikacyjnego (np. Express.js, ember.js). Treści przekazywane w trakcie wykładu z pokazem obejmują zagadnienia związane między innymi z routingiem, autentykacją, obsługą błędów, integracją z bazą danych.
Zaliczenie przedmiotu polega na przygotowaniu usługi sieciowej konsumowanej przez klienta napisanego w ramach przedmiotu „Szkielety aplikacyjne strony klienta”.
5 – Seminarium dyplomowe – 4 godziny
Celem seminarium jest wybór przez poszczególnych słuchaczy projektu końcowego, którego zaliczenie i ocena są wymagane do zaliczenia studiów podyplomowych.
Ponadto - bieżący nadzór przez prowadzącego seminarium nad realizacją projektu.
Seminarium dyplomowe jako przedmiot nie podlega zaliczeniu.
Organizacja zajęć
1. Zajęcia prowadzone są w laboratorium komputerowym warsztatowo. Realizacja kolejnych ćwiczeń jest poprzedzana krótkimi wykładami i pokazami wprowadzającymi. Prowadzący zajęcia na bieżąco przy komputerze udziela porad, koryguje i ocenia zadane słuchaczom ćwiczenia. Przewiduje się użycie następujących podstawowych narzędzi: przeglądarka Chrome, edytor programisty Visual Studio Code.
2. Studia obejmują 160 godzin zajęć realizowanych w ciągu dwóch semestrów w czasie dziesięciu sobotnio-niedzielnych zjazdów: 5 zjazdów w semestrze zimowym i 5 zjazdów w semestrze letnim. Zajęcia prowadzą doświadczeni pracownicy naukowo-dydaktyczni z zakresu Informatyki, posiadający również duże doświadczenie praktyczne z racji wieloletniej pracy w firmach developerskich.
Forma zaliczenia
1. Zaliczenie odbywa się w oparciu o cząstkowe zaliczenia z wykonania poszczególnych ćwiczeń oraz oceny za wykonanie projektu kończącego studia.
2. Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych (zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym).
Opłaty
Wpisowe za cały program studiów: 300 PLN
Czesne za cały rok studiów wynosi (przy płatności jednorazowej): 4.300 PLN (za całość studiów)
Przy płatności semestralnej: 4.400 PLN
Czesne przy płatności ratalnej: 4.500 PLN (za całość studiów)
Rekrutacja: Kliknij TUTAJ
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.